2023. november 29-én vettem át a Juhari Zsuzsanna -díj elismerő oklevelét az MTA Humántudományok kutatóházában. Nagyon nagy megtiszteltetés.
2023. november 30., csütörtök
A BLOGOM ÉLETE ELISMERŐ OKLEVÉL
A HOLD SZÁZ ALAKZATA KÉPEKBEN 2.
A százas lista második részében öt alakzat került be. Lássuk sorban. Az utolsó kép után egy korongfotón jelölve az alakzatok helyzete.
7. Rupes Altai. Az ázsiai Altai-hegységről kapta nevét. 480 km. hosszú törésvonal szerű hegylánc.
9. Clavius. Az egyik legnagyobb kráter, átmenet a kráter és a medence közt. Átmérője 225 km. Érdekessége, hogy a aljzatán öt kráter látni egy szabályos íven egyre kisebb átmérővel.
2023. november 24., péntek
A HOLD SZÁZ ALAKZATA KÉPEKBEN. 1.
Létezik egy Hold-100-as lista. Sorra veszi a holdi alakzatokat. Ezt most a képeim közül válogatva sorra veszem és rövid magyarázatot füzök hozzá. A bejegyzések végen található egy korongfotó, melyen számmal jelölöm a hozzávetőleges helyzetét az alakzatoknak.
Lássuk az első hat alakzatot.
1. Ki nem ismeri az éjszakai Holdat.
2. Földfény illetve hamuszűrke fény. Amikor egészen vékony, fényes holdsarló van fent a sötét égbolton, akkor a Hold árnyékos oldalát is megláthatjuk, halvány, szűrkés fénye körré egészíti ki a vékony sarlót. Ez a "hamuszűrke fény" a Földről a Holdra vetődő napfénytől származik, ugyanis ilyenkor a Holdon álló megfigyelő csaknem " teleföldet " látna, és a teleföld fénye világítja meg halványan a holdi tájakat.
3. Tengerek/felföldek. A szabadszemmel is látható "holdi arc" sötét foltjai.
2023. november 7., kedd
EZ A LEGGYORSABB EMBER ALKOTTA TÁRGY
Saját rekordját megdöntve repül 635 ezer km/ órával a Parker-űrszonda, miközben minden korábbinál közelebb kerül a Napunk felszínéhez.
A 2018-ben útnak indított Parker-űrszonda már csak azért is különleges, mert először hordozta még élő tudós ( Eugene Parker asztrofizikus ) nevét a NASA történetében. A 612 kilogrammos eszköz akár 1400 c. fokos hőmérsékletet is kibír, hiszen az a feladata, hogy információkat adjon a napkorona hőmérsékletéről és a napszél sebességéről. Az eredményekből a kutatók választ várnak több eddig megválaszoltalan kérdésre. Az eszköz szeptemberben a Vénusz mellett elrepülve tett szert a pályáján maradáshoz szükséges pluszsebességre, így 635 266 km/órára gyorsult, megdöntve saját rekordját. Csak összehasonlításképpen: a leggyorsabb emberes űrhajóink, az Apollo-kapszula nagyjából 40 000 km/órával haladtak, a korábbi rekorder Hellos-űrszonda 228 000 km/órára gyorsult., amikor szintén a Napot vette célba, még 1974-ben.
Forrás: www.livescience.com
2023. október 24., kedd
TYCHO BRAHE DÁN CSILLAGÁSZ 1546. DECEMBER 14.- 1601. OKTÓBER 24.
Tycho Brahe Knudssrup, Dánia 1546. dec. 14. - Benátky Csehország, 1601. okt. 24. Dán csillagász.
Jómódú családban született, ez lehetővé tette, hogy saját érdeklődését kövesse. Koppenhágában 1559-1562 között jogot tanult. A csillagászat felé az 1560 évi teljes napfogyatkozás fordította érdeklődését. 1562-1565 között a lipcsei egyetemen tanult, továbra is jogot, azonban önképzéssel csillagászati ismeretekre tett szert és műszereket szerzett be.1563-ban észlelte a Jupiter és Szaturnusz együttállását. Asztrológiával is foglalkozott, horoszkópokat készített. 1565-1570-között Rostockban, Wittenbergben, Bázelben és Augsburgba végzett csillagászati tanulmányokat. Első obszervatóriumát Augsburgban rendezte be, majd visszatért Dániába. 157-ben itt írta le a szuprnova észlelését, ezzel az égbolt változatlanságába vetett hitet alapvetően rendítette meg. II. Frigyes dán király támogatásával 1575-ben Hven ( ma: Ven, Svédország ) szigetén hozta létre csillagászati obszervatóriumát. A király halála után 1597-ben elhagyta Vent, rövid hamburgi kitérő után 1599-ben Prágában II. Rudolf császár udvari csillagásza lett. Itt volt tanítványa Johannes Kepler, akinek mérési adatait és táblázatait átadta. Életművének jelentős része a korábbiaknál pontosabb csillagászati megfigyelések végzése és dokumentálása. Elfogadta a kopernikuszi világkép bizonyos elemeit, így felfogása átmenet volt a geocentrikus és heliocentrikus világkép között. Katalógusa csaknem 800 csillagról tartalmaz adatokat. Halála után az ő adataival dolgozta ki Kepler a Naprendszer mozgástörvényét.
Forrás: História-Tudósnaptár
A Holdon kráter őrzi a nevét.
A Tycho kráter átmérője: 85 km. mélysége: 4850 m. Ennél kráternél figyelhető meg a legjobban a sugárrendszert. Szabadszemmel is látható telehold környékén. A Clavius átmenet a kráter és a medence közt. Átmérője: 225 km. Érdemes megfigyelni, hogy aljzatán félkörívben elhelyezkedő kráter majdnem egyforma távolságban egyre kisebbednek. Végül, de nem utolsósorban egy magyar vonatkozású kráter látható, engem mindig egy dobókocka ötös oldalára emlékeztet. Átmérője: 71 km. Zach ( 1754-1832 ) pozsonyi születésű magyar csillagász.
2023. augusztus 26., szombat
INDIA LESZÁLLT A HOLDRA
2023. augusztus 23-án magyar idő szerint 14:33-kor India sikeresen leszállt a Hold felszínére. A leszállás helyét a Vulpecula csillagda távcsöve is felkereste. Az esemény a Hold déli pólusa környékén történt a 98 km átmérőjű Manzinus kráter mellett. A Chandrayaan-3 ( Holdhajó ) a harmadik Indiai holdszonda. A leszállóegység neve Vikram, mely az indiai űrprogram atyjának Vikram Sarabhai ( 1919 - 1971 )nevét viseli. A leszállóegységet is vitt magával egy kis holdjárót melynek elnevezése Pragyan ( Bölcsesség ). A tervek szerint kb. két hétig vizsgálja majd a holdi talajt. Az Indiai szonda leszállóhelyétől nem messze csapódott a Hold felszínébe a Luna-25.
A korongfotón fehér négyzet jelöli a helyet. A fotó nagyon alacsony horizont feletti magasságnál készült.
2023. július 31., hétfő
MARIA MICHELL AMERIKAI CSILLAGÁSZ
Maria Michell Massachusetts USA 1818. augusztus 1. - Lynn Massachusetts 1889. június 28. Amerikai csillagász.
Apja, Williem Mitchell tanító ( amatőr csillagász ) oktatta, fiatalon a szülei által fenntartott kvéker iskolában tanított. 12 évesen már napfogyatkozás adatokat számított. 1835-ben saját iskolát alapított, majd a nantucketi Atheneum közkönyvtár vezetője lett. 1847-ben távcsövével egy új üstököst fedezett fel ( c/1847 T1 ), ezért Dánia királya a " távcsöves üstökös-felfedezők aranyérmével tüntette ki. 1850-benaz US Tengerészeti Almanach irodája a bolygók helyzetének számításával bízta meg ( főleg a Vénusz mozgását számolta előre ), 1865-ben a Vassar College csillagászat professzora, és a csillagvizsgáló igazgatója. Alapvető vizsgálatokat végzett a napfoltok természetéről. Sokat fáradozott a nők felsőoktatásának kiterjesztéséért. A rabszolga-felszabadítás eszméinek harcosa. Az Amerikai Művészeti és Tudományos Akadémia első női tagja (1848 ). Az alkalmazott Tudományok Amerikai Akadémiájának tagja, Maria Mitchell Társaság névadója, nevét holdkráter is őrzi.
Forrás: História - Tudósnaptár.
A Holdon északon az Archimedes kráter mellett található a 30 kilométer átmérőjű róla elnevezett kráter.
Fotó: Vulpecula csillagda
2023. július 8., szombat
FOGYÓ HOLD KIS TESÓ ÉS NAGY TESÓ, ARISZTOTELES ÉS EUDOXUS KRÁTER.
A képek fogyó Holdnál készültek. A kellemes nyári éjszaka és a fogyó Hold nagyszerű élményt nyújtott. Elsőnek egy kráter párost figyeltem meg, mint két testvér úgy hasonlítanak egymásra, alakjuk, koruk majdnem egyforma. A teraszos oldalfalak megfigyelhetők. Nagyobbik az Aristoteles 87 kilométer átmérőjű míg a kisebb testvér az Eudoxus 67 km átmérőjű.
A másik fotón egy kráterhármas látható. Két óriás kráter közt a még mindig tekintélyes átmérőjű Cyrillus (98 km.) A kétszélén szintén egy egy óriás kráter fogja közre kisebb társát a Theophilus (100 km ) és a Catrina ( 100 km. ) A Rupes Ajtai egy hatalmas szakadék. Egy kicsorbult kaszára hasonlít.
A korongfotón a figyelmes látogató felfedezheti a krátereket.
2023. május 16., kedd
BLAGG MARY ADELA ANGOL CSILLAGÁSZ
Blagg Mary Adela Staffordshire, 1858. május 17. - Cheadle, 1944. április 14. Angol csillagász.
Otthonában, magánúton sajátította el a matematikai ismereteket. 18 évesen egy vasárnapi iskola tanárnőjéül hívták meg. Már középkorúként egy egyetemi szintű csillagászati tanfolyamon vett részt, tanára Joseph A. Hardrcastle ( 1889 -1917 ) bevonta munkájába. Nagyszámú változócsillag észlelést végzett. Emellett főleg a Hold felszíni alakzatjainak elnevezésével foglalkozott. A Hold 19. századi térképezői többnyire önkényesen adtak neveket, jelöléseket a holdbéli alakzatoknak, ezért egyes alakzatoknak több neve is volt. 1905-ben hivatalos megbízást kapott S. A. Saunderrel együtt a holdbéli alakzatok jegyzékének összeállítására, ez a munka 1913-ban készült el. A Royal Astronomical Society 1916-ban az első női rendes tagként tagjává választotta. 1922-ben a Nemzeti csillagászati Unio felkérte őt, és az osztrák Karl Müllert ( 1886 - 19n2 ), hogy részletesen dolgozzák ki a holdfelszín nemzetközileg elfogadott, egységes nevezetű térképét. Az 1935 - ben kiadott kétkötetes mű 681 alapvető nevet, és 6400 jelölést tartalmaz, és minden újabb holdtérkép alapjául szolgál ( Blagg és Müller : Named Lunar Formations )
Forrás: História - Tudósnaptár
A Holdon egy apró kis kráter őrzi a nevét. Átmérője, csupán 5,4 km. ( a fotó 2019-ben készült )
|
2023. április 7., péntek
ÚJ ELNEVEZÉS A HOLDON
Új elnevezést jelentett be az IAU ( International Astronomical Unio )
A Szivárvány Öböl közelében egy 68 km. átmérőjű kis medence kapta a Sinus Viscositatis nevet.2023. március 19., vasárnap
CSILLAGÁSZATI TAVASZ KEZDETE 2023.
Mivel az ekliptika ( a Föld Nap körüli keringésének síkja ) és az egyenlítő metszi egymást, a Nap hol az égi egyenlítő fölött, hol alatta jár. A legnagyobb magassága júl. 21-én jut ekkor van a nyári napforduló. A legalacsonyabban dec. 23. táján van, ekkor van a téli napforduló. Az évet a napfordulók és a napéjegyenlőségek osztják négy évszakra.
2023. március 15., szerda
A TAVASZI ÉGBOLT A GALAXISOK BIRODALMA M81, M82 URSA MAJOR
A tavaszi égboltot a galaxisok uralják, ebben az időszakban látható a legtöbb csillagváros. A legismertebb csillagképben a Göncölszekérben mutatok meg két galaxist. Előbb néhány mondat a csillagképről.
A Göncölszekér ( Ursa Major, Nagy Medve ) cirkumpoláris csillagkép, ez azt jelenti, hogy a mi földrajzi szélességünkön soha nem merül a látóhatár alá. Egész évben látható. A magyar néphagyományban Göncöl híres táltos volt, aki az emberek közt járva gyógyított betegeket, beszélni tudott fákkal madarakkal. Egyszer eltört szekerének rudja, de senki nem segített neki. Haragjában a lovak közé csapott és felrepült az égbe. Azóta ott hajtja görbe rúdú kocsiját.
A térkép mellékleten látható a két galaxis helyzete. A két galaxis a Földről egymás mellett látható két ellentétes tulajdonságú csillagváros. Az M81 7 millió fényévre van Földünktől. Valószínű hűen tükrözi hogyan nézhet ki kívülről a Tejútrendszerünk. A másik az M82 valószínűleg az éléről látható. Távolsága 10 millió fényév. Feltételezés szerin épp egy porfelhőn halad át.
Fotók egy 200/1200-es sajátkészítésű Newton távcsővel és mechanikával készült. Kamera Canon 1000D 25x30 mp. 10 db. dark.
Térkép forrása: Wikipédia
2023. március 5., vasárnap
A KISKARTALI CSILLAGDA
Dégenfeld - Schomburg Berta Klára Matilda grófnő Téglás, Hajdú megye,1843. március 3. Kiskartal, Nógrád megye, 1928. március 27.
Műkedvelő csillagász
1868-ban kötött házasságot báró Podmaniczky Gézával, valószínűleg az ő biztatására alapította meg a kiskartali magáncsillagvizsgálót. Részt vett az észlelő munkában, főleg a meteorok megfigyelésében. 1885. augusztus 22-én elsők közt figyelte meg az Andromeda köd ( M31 ) szupernóváját ( Kövesligethy Radóval együtt ) Utóbb a régi, ritka csillagászati munkákat is magába foglaló nagy Podmaniczky könyvtárat rendezte, amelynek nagy értékű csillagászati gyűjteménye halála után a Budapest - Svábhegyi Csillagvizsgálójába került.
Forrás: História Tudósnaptár, fortepan.hu
Ott jártamkor magán terület tábla volt kint nem látogatható. A kastélyt földszintig lebontották.
2023. február 20., hétfő
AZ ELSŐ AMERIKAI AKI MEGKERÜLTE FÖLDET
John Glenn a 3-ik amerikai aki az űrben járt, és az első aki megkerülte a Földet a Mercury Atlas - 6 Friendship fedélzetén 1962. február 20-án. 1998. október 29. és november 7. közt ismét járt az űrben az STS - 95. Discovery fedélzetén, így ő lett a legidősebb ember aki az űrben járt, 77. évesen. John Glenn 2016. december 8-án 95. éves korában hunyt el Colombusban.
2023. február 18., szombat
550 ÉVE SZÜLETETT KOPERNIKUSZ
Kopernikusz Nikolausz Torun, Lengyelország, 1473. február 19. Frauenburg, Kelet-Poroszország, ( ma Fromborg, Lengyelország ) 1543. május 24. )
Lengyel csillagász, orvos, matematikus, közgazdász, kanonok.
Krakkóban, majd Bolognában tanult, orvosi diplomát szerzett. 1510-ben hazatérve a Kelet - Poroszországi Fromborgban kanonok, csillagászati megfigyeléseket végzett és a kor irodalmát tanulmányozta. Újplatonista felfogása szerint az égitestek a "legtökéletesebb " kör alakú pályán keringhetnek, ezért elvetette az Arisztotelészi Ptolemaioszi földközéppontú (geocentrikus) rendszert, amely a bolygók látszó mozgását csak úgy írhatta le, ha többszörösen összetett excentrumos pályákat alkalmaz. Arra a következtetésre jutott, hogy minden bolygó a Földdel együtt a Nap körül kering ( heliocentrikus rendszer ) A napközpontú rendszert 1514-ben egy kéziratos füzetbe ( Commentariolus ) ismertette, nagy művét éveken át tökéletesítette és javította. Nyomtatásra csak a német Georg Joachim Rheticus ( 1514 1576 ) látogatása után állította össze. A kopernikuszi rendszerről Rheticus könyve, a " Narratio prima " adott szélesebb körben hírt ( 1540 ). Nagy műve " Az égitestek körforgásáról " 1543-ban, halála évében jelenik meg., egy kiadói előszóval, amely a napközpontú rendszert csak matematikai modellként állítja b. A mű évtizedekig nem keltett különösebb vitát, csupán a benne foglalt pontos táblázatokat használták efemeris-számolására. Giardano Bruno és főleg Galilei fellépése terelte rá a teológusok figyelmét. 1616-ban a római kongregáció a "hibák kijavításáig" a tiltott művek listájára helyezte, terjesztését és tanítását eltiltotta. A tilalmat formailag csak 1832-ben oldották fel. Fromborkban Kopernikusz gyógyítással, és gazdasági kérdésekkel, pl. pénzreformmal is foglalkozott, tevékenyen részt vett a Német lovagrend elleni küzdelemben Emlékét egy nagy holdkráter, valamint egy kisbolygó is viseli.
forrás: História-Tudósnaptár.
A fotómon 93 km. átmérőjű 3760 m. mély rendkívül feltűnő kráter látható. Falai teraszosak, aljzata viszonylag sík, több központi csúccsal melyek magassága eléri a 1200 métert. A kráterfal 900m-rel emelkedik a környező táj fölé.
1616-ban a római Index kongregáció a "hibák kijavításáig" a tiltott művek listájára helyezte, terjesztését és tanítását eltiltotta. A tilalmat formailag csak 1832-ben oldották fel. Fromborkban Kopernikusz gyógyítással, és gazdasági kérdésekkel, pl. pénzreformmal is foglalkozott, tevékenyen részt vette a Német Lovagrend elleni küzdelemben. Emlékét, a nagy számú szobron és emlékművön kívül egy nagy holdkráter, valamint az 1322.sz. kisbolygó visel. (Bartha Lajos) |
2023. február 12., vasárnap
WEINEK LÁSZLÓ CSILLAGÁSZ, EGYETEMI TANÁR.
Weinek László Buda, 1848. február 13. - Prága, 1913. november 12.
Magyarországi német családból származott. Bár élete nagyobb részét német-földön és Prágában töltötte, mindvégig " a haza szülöttének "tartotta magát. A budai Egyetemi Gimnáziumban, majd Bécsben, és Eötvös József ösztöndíjával Berlinben és Lipcsében tanult. Doktori értekezésében a fotografikus csillagászati pozíciómérések korlátait tárgyalta. 1874-ben a Kerguel-szigeteken észlelő német Vénusz átvonulás expedíció munkáját, majd a felvételek feldolgozását irányította. 1883-tól a prágai Károly Egyetem csillagász tanára, a csillagvizsgáló igazgatója. A holdfelület finom részleteinek rajzolását, majd az óriástávcsövek készített holdfényképek grafikus felnagyítását végezte, sok más nagy obszervatóriumból neki küldött fényképeken is. Elsőként kapcsolódott a földtengely pólusingadozásának mérési programjába. Számos cikkét először magyar nyelven a Természettudományi Közlöny közölte. A Magyar Tudományos Akadémia tagja volt.
Forrás: História - Tudósnaptár
A Holdon egy 32 km átmérőjű / 3370 m mély kráter őrzi a nevét. Fotómon sárga nyíl jelöli a krátert.
2023. január 16., hétfő
PICKERING WILLIAM HENRY AMERIKAI CSILLAGÁSZ
Pickering William Henry Boston, USA, 1858. febr.15. - Cambridge, Massachusetts, 1938. jan. 17.
A Massachusetts Institute of Technology-t elvégezve az ottani csillagászati obszervatóriumban, majd a Cambridge-i ( Messachusetts, USA ) Harvard obszervatóriumában dolgozott fivére Edward Charles Pickering munkatársaként. Öt teljes napfogyatkozás észlelő expedíció tagja volt. Fivérével együtt részt vett egy obszervatórium létrehozásában Peruban. A Szaturnusz kilencedik holdját, A Phoebe-t 1899-ben fedezte fel. Behatóan foglalkozott a Hold és a Bolygók fényképezésével, a Marsról vizuális észleléseket is végzett. Segített Percival Lowelnek magán obszervatóriumának létrehozásában Flagstaff-ban ( Arizona ) Elvileg kiszámította egy, a Neptunuszon túl bolygó létezését, de a Mount Wilson Obszervatóriumban készült fényképeken ezt nem találta meg. Csak 1930-ban fedezte fel C.W. Tombaught a Lawell Obszervatóriumban a Plútót. Rendszeresen foglalkozott a Hold és a bolygók fénymérésével. Szorgos és tehetséges tudománynépszerűsítő volt. Emlékét Bátyjáéval együtt egy holdkráter, és egy kisbolygó őrzi.
Forrás: História-Tudósnaptár
Fotómon a 15 km. átmérőjű Pickering kráter. Még látható az Apollo-16 leszállóhelye.
2023. január 15., vasárnap
DESLANDRES HENRI ALEXANDRE FRANCIA CSILLAGÁSZ
Deslandres, Henri Alexandre Párizs, 1853. Júl. 24. - Párizs, 1948. jan. 15.
1874-ben végezte el az École Polytechnique-ot ( műszaki főiskola ). Az École Polytechnique és a Sorbonne laboratóriumaiban dolgozott. 1886-tól 1891-ig a molekulák sugárzásainak a színképét tanulmányozta, és törvényeket fogalmazott meg ezeknek a sugárzásoknak a leírására. 1889-ben a Párizsi obszervatórium munkatársa lett, és ettől kezdve asztrofizikával foglalkozott. Vezetése alatt a Párizsi és a Meudoni Obszervatórium egyesült, és 1928-ig a kettős intézmény vezetője maradt. A Londoni Királyi csillagászati Társaság Bruce - aranyérmét kapta. A naplégkőr kutatója, a spektrohelioszkóp egyik feltalálója. Megkezdte a Nap egyetlen szűk hullám-tartományában ( hidrogén vagy kalcium fényben ) rendszeres, folyamatos átvizsgálását, ez a vizsgálati módszer jelentősnek bizonyult a napsugárzás - változás földi hatásainak kutatásában. Tiszteletére nevezték el az egyik legnagyobb holdkrátert, és a 11763. sz. kisbolygót.
Forrás: História - Tudósnaptár
Fotómon látható 234. km. átmérőjű erősen lepusztult kráter. Érdekesség képen két magyar vonatkozású kráter is található a környékén, a Hell és a Regiomontanus . Ezekről itt olvasható: https://amatorcsillagaszat.blogspot.com/2018/04/evfordulo-hell-miksa-1720-1792.html , https://amatorcsillagaszat.blogspot.com/2019/11/regiomontanus-krater.html
2023. január 10., kedd
A VULPECULA CSILLAGDA A DUNA TV-BEN
A riport linkje:) https://mediaklikk.hu/video/almarium-2022-12-22-i-adas/
2023. január 8., vasárnap
CAROLINE HERSCHEL NÉMET SZÜLETÉSŰ BRITT CSILLAGÁSZ
Caroline Herschel Hannover, Németország, 1750. márc. 16.-Hannover,1848. jan. 9.
-
Mivel az ekliptika és az égi egyenlítő metszi egymást, a Nap hol az égi egyenlítő felett. hol alatta jár. A legnagyobb magasságban kb. júniu...
-
Saját fotó felhasználásával készítettem egy áttekintés a holdi tengerek és öblök elnevezéséről. A neveket meghagyták a Holdon a régi formájá...
-
Néhány szó a Szaturnuszról. A Jupiter után a Naprendszer második legnagyobb bolygója. Tengelyforgási ideje valamivel több mint a Jupiteré 10...
-
1984. Június 27-én hunyt el Hédervári Péter. Hédervári Péter ( 1931 - 1984 ) földrajztanár, amatőrcsillagász, újságíró, író, ismeretterjesz...
-
Az Orion-köd a téli égbolt egyik jellegzetes csillagképe. Ebben található az Orion-köd. A köd 1500 fényévre van tőlünk. A közepén lévő tra...
-
1961. április 12-én két eseményre is emlékezhetünk. Juríj Gagarin ( 1934-1968 ) elsőként kerüli meg a Földet a Vosztok-1 űrhajóval. Húsz évv...
-
Zach Ferenc Xavér ( 1754 jún.13. - 1832 szept. 02. ) csillagász, geodéta. Holdkrátert és kisbolygót neveztek el róla. ...
-
A hét lázárasára egy fotóm mely 20 perces expozícióval készült. A Sarkcsillag körül ennyit fordulnak el a csillagok. Minden ív egy csillag n...
-
Hell Miksa ( 1720 - 1792 ) magyar csillagász, matematikus fizikus. 1769-ben az európai tudósok a Vénusz Nap előtt való átvonulására készülte...