2024. augusztus 29., csütörtök

BAILLY, FRANCIS MATEMATIKUS, CSILLAGÁSZ

 Bailly, Francis Newbury, Berksire, Anglia 1774. április 28. - London, 1844. augusztus 30. 


Angol matematikus, csillagász. Észak-amerikai tanulmányútját követően ( 1796-97 ) a londoni értéktőzsdén működött üzletemberként. Eközben csillagászati számításokkal is foglalkozott, 1825-ben az üzleti élettől visszavonult, és magánemberként, csak a csillagászati munkát végzett. A londoni Királyi Csillagászati Társaság egyik megalapítója volt 1820-ban. Kezdeményezte a tengerészet számára nagy jelentőségű Nautical Almanach táblázat új, jobban kezelhető alakra hozását. Hatalmas munkát végzett a 18. századi, és a kortárs csillag-pozíció merések egységes redukálására. Legnagyobb műve a Lalande, és Lacaille-féle helymeghatározások 57000 csillagát magában foglaló katalógus. Az 1836. május 15-i teljes napfogyatkozás idején leírta a holdperemet gyöngysor szerűen  övező fénygyűrűt, amely a földfelszín völgyein átcsillanó napfénytől származik. Ezt ma " Bailly gyöngysornak nevezik. Gazdasági és üzleti szakíróként is számon tartják. Két ízben nyerte el a Királyi Csillagászati aranyérmet. 1827-ben és 1843-ban. Az utókor egy holdkráter és a 3115.sz. kisbolygó őrzi emlékét. 

A Bailly egy Holdi medence, átmérője 300km, szegélye lepusztult, szakadozott kráterperemre hasonlít.






2024. augusztus 5., hétfő

LAMONT, JOHANN VON ( JOHN ) CSILLAGÁSZ GEOFIZIKUS

 Lamont, Johann von ( John ) Braemar, Skócia, 1805. dec. 13.- München, Németország, 1879. aug. 6. 


  Skót születésű, német jezsuita csillagász, geofizikus. Középiiskolai tanulmányait szülőföldjén végezte, 1817-ben a regensburgi St. James skót kolostorban tanult matematikát és csillagászatot. A München melletti Bogenhausen-i csillagvizsgálóban asszisztensként került, majd 1835-től 1879-ig annak igazgatója volt. Részletes számításokat végzett a Szaturnusz, majd az Uránusz holdjainak, valamint a Halley- üstökösnek mozgásáról. Fő munkaterülete földmágneses mérés volt. Felismerte a Föld mágneses terének 10 éves hullámzását, amelyet 1850-ben sikerült párhuzamba állítania a Nap tevékenységi periódusával. A földmágneses tér elemzésére nagy pontosságú mágneses felméréseket végzett Németországban, Franciaországban, Dániában és Spanyolországban. Nagy érzékenységű magnetométert és más műszereket szerkesztett.  1852-ben a müncheni egyetem professzora volt A bajor királytól nemességet kapott, A bajor Tudományos Akadémia, és a londoni Royal Society tagjává választotta, nevét egy-hold és egy Mars-kráter őrzi.

Forrás: História-Tudósnaptár

A fotómon a Lamont lapos gyűrűje, melyet a bazalt alatt eltemetett kráter leképezésé látható. Átmérője 150 km. A Környéken szállt le az Apollo-11. A leszállóhelytől nem messze található a három űrhajósról elnevezet kráter.


  


 





2024. augusztus 2., péntek

PERSEIDÁK 2024. ( SZENT LŐRINC KŐNNYEI ) ALLSKY KAMERA

    Augusztust a hullócsillagok hónapjának is nevezik. A látványos meteor hullást a Perseida nevű meteor rajról lett ismert. A Perseida nevet azért kapta, mert ettől a csillagkép ( Perseus ) felől sugárzik szét a raj. A maximuma augusztus 12. és augusztus 24. között jellemző. A magyar nyelvben használatos még a futócsillag, és a Szent Lőrinc könnyei elnevezés is. A  raj szülő égiteste a 130 éves keringési idővel rendelkező Swift-Tutle üstökös. A tagjait  az üstökös csóvájából kiszakadt por alkotja, mely hosszú időn át kering a kométa pályáján. Ezek az apró porszemek a légkörben elégnek és ez okozza a látványt. 

Forrás: Svábhegyi csillagvizsgáló

A fotó egy teljes égbolt kamerával készült ( sk. ), halszem optikával. Még dolgozom a program jobb beállításán.