2024. július 31., szerda

HOLDI SÉTÁK APOLLO - 15 JÚLIUS 31. EGY BÉLA NEVŰ KRÁTER A KÖZELBEN

   Az Apollo-15  a negyedik küldetés, mely leszállt a Holdon 1971. Július 30-án. Küldetés parancsnoka Dave Scott, Jim Irwin holdkomp pilóta, parancsnoki egység pilóta Alfred Worden. Dave Scott Július 31-én lépett a Hold felszínére. Egyben az első, mely használta a holdautót. A holdautó tervezését a magyar származású Pavlics Ferenc vezette mérnökcsapat végezte. A holdautóval majd 30 km-et autóztak a felszínen. Az autó 60 km-et is megtudott volna tenni, de biztonsági okokból 7 km-nél messzebb nem távolodtak el a holdkomptól.  Négy holdsétát tettek három nap alatt. 77 kg holdkőzetet és talajmintát hoztak vissza. 
   Egy magyar vonatkozású elnevezést találunk az Apollo 15 leszálló helyétől nem messze. Egy 11 km hosszú és 2 km széles alakzatot melynek elnevezése Béla. Az elnevezést a térképeken magyar és a szlovák nyelvben egyaránt használatos keresztnévként jelölik. A környezetében még található spanyol, japán és afrikai keresztnév is, így ezek sorába beleillik, ennyit találtam róla. Az angol nyelvű Wikipédiában egyértelműen magyarnak nevezik.
   A fotón látható még a Luna-2 a szovjet Luna program második, 1959. szeptember 13-án Hold felé indított űrszondájának becsapódási helyszíne. 






2024. július 22., hétfő

BESSEL, FIEDRICH WILHELM NÉMET CSILLAGÁSZ, MATEMATIKUS, GEODÉTA

 Bessel, Fiedrich Wilhelm Minden, Poroszország, 1784. július 22.  - Könisberg, 1846. márc. 17. 

  Kereskedőinasként önképzés útján tanult asztronómiát és matematikát. Kiszámította a Halley-üstökös pályáját, ezzel felkeltette Wilhelm Olbers ( 1758-1840 ) figyelmét, akinek támogtásával 1803-ban Johann Hireonymus Schröter csillagász Lilienthal csillagvizsgálójának munkatársa lett, 1809-ben a porosz király kinevezte könisbergi csillagvizsgáló igazgatójává, valamint a csillagászat professzorává. 1818-ban kiadta a " Fundamenta Astronomiae " c. fundamentális katalógust. Nagyszabású mérési program alapján 1833-ig 83 000 csillag pozíciójának mérésével és összeállításával megalapozta a modern astrometriát. Elsők között sikerüt egy csillag, a 61 Cygni távolságát ( parallaxisát ) pontosan megmérnie 1837.38 között. A Sziriusz mozgásának   ingadozásaiból kimutatta, hogy a csillag körül egy, addig ismeretlen kisérő kering; a Sirius B-t 1862-ben valóban fellelték. Elsőként vetette fel, hogy az Uránus mozgásának háborgását egy addig ismeretlen bolygó ( az 1846-ban valóban felfedezett Neptunusz ) okozza. Korábbi nagy földmérések alapján újra számolta Föld lapultságának mértékét. A matematikai analízisben bevezette a róla elnevezett Bessel függvényeket, melyek a fizika számos területén fontos szerep játszanak. A londoni Királyi Csillagászati Társaság tiszteletbeli  tagjává választotta, a párizsi Természettudományok Akadémiája a Lalande-dijjal tüntette ki. Nevét a Bessel-függvény, egy holdkráter, az 1552.sz. kisbolygó és a "Bessel-elipszoid" örökíti meg.  

 Forrás: História Tudósnaptár



A kráter a Mare Serenitatis ( Derültség Tengere ) területén találjuk. A kráter 16 km. átmérőjű.